Malmö praktycznie

W poprzednim poście opisałam co wg mnie watro zobaczyć w Malmö, a tutaj podrzucę Wam kilka praktycznych informacji o mieście, w którym mieszkamy. Oczywiście całą masę praktycznych rad o podróżowaniu po Szwecji możecie znaleźć TU, ale tym razem skupie się na Malmö 🙂

JAK SIĘ DOSTAĆ?

Samolotem
Najważniejsze pytanie, jak się dostać do Malmö. Sposobów mamy kilka w zależności od tego czy preferujemy samolot czy samochód. Samolotem możemy dolecieć na lotnisko Malmö Sturup, ale niestety już tylko z Gdanska (WizzAir), pozostałe połączenia zostały przeniesione w zeszłym roku na lotnisko w Kopenhadze. Tak więc do Kopenhagi polecimy Wizz Air z Katowic, Warszawy oraz Gdańska. Do Kopenhagi lata również Ryan Air z Krakowa oraz Modlina oraz Norwegian z Krakowa. Jest również opcja lotu LOTem z Warszawy. Warto zawsze sprawdzać ceny na konkretne daty, bo nie zawsze ta sama linia lotnicza jest najtańsza.

Z lotniska w Malmö/Sturup do centrum miasta możemy dostać się autobusami Flygbussarna, taksówką albo jednym z prywatnych transferów oferowanych przez Polaków.
Z lotniska w Kopenhadze do Malmö możemy dostać się pociągiem przez most nad cieśniną Sund. Taksówki też jeżdżą, ale nawet nie chcecie wiedzieć ile kosztują. Bilety na pociąg można kupić w automatach na stacji na lotnisku albo poprzez aplikacje „Skånetrafiken”. I tą aplikację polecam Wam ściągnąć jeżeli macie plan przemieszczać się po Malmö autobusami.
Pociąg z Kopenhagi zatrzymuje się w Malmö na 3 stacjach: Hyllie, Triangeln oraz Centralen. Z każdej z tych stacji możecie pojechać dalej autobusem miejskim w wybrane przez Was miejsce na tym samym bilecie, którym przyjechaliście z lotniska (nie musicie kupować kolejnego).
Bilety w aplikacji Skånetrafiken można kupić wcześniej, żeby się nie stresować biegnąc na pociąg, ale bardzo ważne, żeby ich wcześniej nie aktywować, bo są ważne tylko w dniu aktywacji. Ale też nie zapomnijcie ich aktywować (w aplikacji) przed wejściem do pociągu albo autobusu!

Samochodem
Tutaj opcji też mamy sporo, bo możemy wybrać różne połączenia promowe. Są promy ze Świnoujścia do Ystad, są z Rostocku w Niemczech to Trelleborga, można też płynąć promem z Puttgarden do Rödby w Danii i dalej przez most do Szwecji. Alternatywą jest też prom z Gdańska do Karlskrony. Lini promowych jest kilka: Stenaline, Polferries, TT Line. Szczerze mówiąc ja nie bardzo ogarniam promy, bo używamy ich jedynie jeżdżąc do Szczecina raz w roku i zawsze Tomek to organizuje.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W MALMÖ

Tak jak już wspomniałam powyżej, do poruszania się autobusami po Malmö, będzie Wam niezbędna aplikacja Skånetrafiken. Używając jej nie tylko kupicie bilety, ale również znajdziecie rozkłady jazdy i interesujące Was trasy. Jeżeli jednak nie będziecie posiadać aplikacji to za bilety w autobusie zapłacicie po prostu przykładając do czytnika kartę płatniczą. Tylko, że każdy pasażer musi użyć osobnej karty, nie da się zapłacić jedną za 2 osoby. Biletów nie da się kupić u kierowcy, ani w żadnym kiosku. Chyba jedynie na stacji kolejowej można kupić papierowy bilet, ale to tylko do użycia „na już”, nie na zapas.

Bilety są godzinne (dorosły 31 SEK, dzieci 7-19 lat 18,60 SEK, młodsze za darmo, studenci i seniorzy 23,25 SEK), bądź 24-godzinne (dorosły 62 SEK, dzieci 7-19 lat 37,20 SEK, studenci i seniorzy 46,50). Oczywiście bilety ulgowe można kupić jedynie za pomocą aplikacji, płacąc karta w autobusie zawsze zapłacimy pełną cenę. Senior to osoba powyżej 70 lat. Kupując przez aplikację bilety dla 2 lub więcej osób dostajemy 25% zniżki (więc na prawdę opłaca się używać tej aplikacji).

TRAMWAJ

W Malmö istnieje jedna muzealna trasa tramwajowa czynna jedynie latem. Ale podobno miasto ma ambitne plany przywrócenia tramwajów do Malmö na stale. Zobaczymy 🙂

Historyczna linia tramwajowa

PARKOWANIE W MALMÖ

Jeżeli przyjedziecie do Malmö samochodem, to zapewne napotkacie problemy z parkowaniem. Zacznijmy od tego, że parkingi są płatne wszędzie, również poza centrum. Jest bardzo niewiele miejsc na obrzeżach miasta, gdzie uda się Wam zaparkować za darmo. W mieście są 3 strefy parkingowe: A, B i C, gdzie A jest najbardziej w centrum i jest najdroższa. Parkowanie w weekendy jest tańsze niż w tygodniu (w strefie C to jest jakaś symboliczna oplata). Generalnie nie polecam pchać się do samego centrum samochodem w tygodniu, bo możecie szukać miejsca do zaparkowania przez dłuższy czas. Chyba, że zostawicie samochód na jednym z parkingów piętrowych (jest ich kilka w mieście).

Za parkingi na ulicy zapłacicie oczywiście aplikacją. Najpopularniejsze do Parkster oraz EasyPark. Ta pierwsza działa chyba w każdym miejscu w Malmö, więc ja polecam Wam najbardziej. Za parkingi uliczne nie da się zapłacić w inny sposób, nie ma parkomatów, ani babci parkingowej. A mandaty są słone (ostatnio zapłaciłam 1200 SEK!!!! za 15 min parkowania na miejscu dla samochodów elektrycznych), więc nie radzę ryzykować.

W centrum trzeba też koniecznie uważać na znaki zakazujące parkowania w danym dniu miesiąca o danej godzinie. Teoretycznie wtedy są czyszczone ulice i nie powinny się na nich znajdować zaparkowane samochody. Znak poniżej oznacza, że parkowanie jest zabronione między godziną 18 a 22, 22 dnia każdego miesiąca.

Zakaz parkowania raz w miesiącu ze względu na sprzątanie ulic

W Szwecji możemy spotkać też różne inne nietypowe znaki dotyczące parkowania, np „2 tim” oznacza, że wolno w danym miejscu parkować tylko 2 godziny (2 timmar), „boende parkering” oznacza parking tylko dla mieszkańców.
Znak poniżej, oznacza, że możemy parkować za darmo 2 godziny miedzy 7-18, ale musimy użyć tzn „p-skiva”, czyli takiego papierowego bądź plastikowego zegara, na którym zaznaczamy godzinę rozpoczęcia parkowania. Szczerze mówiąc, nie wiem skąd wziąć taki gadżet jako turysta, ale zakładam, że jeżeli napiszecie na kartce papieru godzinę i zostawicie za szybą, też będzie ok.

Parkowanie darmowe, ale tylko 2 godziny!

ROWERY I ELEKTRYCZNE HULAJNOGI

W Malmö jak wielu innych miastach europejskich można wypożyczyć rowery albo elektryczne hulajnogi. My z racji tego, że posiadamy własne rowery, nigdy nie korzystaliśmy z takiej możliwości, ale możemy Wam z czystym sumieniem powiedzieć, że rower w Malmö to super opcja. Praktycznie wszędzie są ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów, a w wielu miejscach są rozmieszczone stacje do pompowania kół. Przy stacjach kolejowych w Malmö, czyli Centralen oraz Triangeln znajdziecie ogromne parkingi rowerowe.
Informacji o wypożyczaniu rowerów szukajcie TU, a o hulajnogach elektrycznych poczytacie TU.

Ścieżka rowerowa z widokiem na most do Danii

GDZIE JEŚĆ W MALMÖ

Temat jedzenia w Malmö zawsze stanowi dla mnie wyzwanie. Już kilka razy ktoś odwiedzający to miasto pytał mnie, gdzie najlepiej zjeść tradycyjne szwedzkie jedzenie, najlepiej taki „bar mleczny”. I wiecie co? Chyba jedną odpowiedzią na to pytanie jest IKEA 😀 Serio, w Malmö nie ma za bardzo restauracji z szwedzkim jedzeniem. Prędzej gdzieś poza miastem, w mniejszych miejscach znajdziecie szwedzkie Husmanskost (czyli domowe jedzenie), ale nie będzie to nic fantastycznego. Szukając restauracji tego typu, znajduje jedynie takie z niskimi ocenami, więc nie mam Wam za wiele do polecenia. Jedynie wyprobowane przez nas (a raczej Tomka) jest Bullen – Två Krögare jest całkiem ok, szczegolnie ich Wallenbergare.

Na pewno też mogę Wam polecić Malmö Saluhall, czyli taki bardziej fancy foodcourt z różnorodnym jedzeniem. Znajdziecie tam dużo lokalnych produktów dobrej jakości.

Jeżeli szukacie miejsca na tradycyjną szwedzka fikę (czyli przerwę na kawę oraz coś słodkiego), to polecam Wam kawiarnię Hollandia na Södra Förstadsgatan 8 (mają tam pyszne torty) oraz Cafe Pronto na Lillatorg (jeżeli lubicie ogromne porcje sernika). Popularna jest również szwedzka sieciówka Katarina, która ma kilka lokali w Malmö.

Ogólnie w Malmö znajdziemy restauracje z kuchnią z całego świata. Najwięcej jest restauracji azjatyckich (i do tych najczęściej chodzimy), są też burgery, steki, pizza no i falafel (którego Malmö jest mekką) oraz kebab oczywiście! My najbardziej lubimy: SOHO, NamDo oraz Miss Saigon. A z dziećmi chodzimy do Pinchos (czyli takiej sieciówki z tapasami).

Aha, jeszcze zapomniałam o tradycyjnej szwedzkiej tureckiej pizzy! Jeżeli chcecie doświadczyć czegoś lokalnego to idźcie właśnie w takie miejsce. I obowiązkowo zjedzcie sałatkę z kapusty w occie zwaną „pizzasalad”. Szwedzi, którzy nigdy nie byli we Włoszech, są zazwyczaj zaskoczeni, że ta fantastyczna sałatka nie jest serwowana do pizzy na całym świecie 🙂

ZAKUPY

Sklepy i galerie handlowe w Szwecji są otwarte w weekendy i praktycznie wszystkie święta, więc na pewno nie będziecie mięli problemu z zaopatrzeniem w potrzebne produkty. Poza alkoholem oczywiście, bo ten kupimy tylko w państwowych sklepach Systembolaget, o czym więcej pisałam już TU. Wspomnę tylko jeszcze, że w Szwecji nie ma supermarketów popularnych europejskich sieci. Hipermarkety nie istnieją w ogóle. Jedynymi zagranicznymi sklepami spożywczymi są Lidl i Netto. A lokalnie mamy ICA, Willys, Coop, Hemköp. W Szwecji nie ma też uwielbianego przez Polaków Rossmana.

Największym centrum handlowym w Malmö jest Emporia znajdująca się przy stacji Hyllie (poza centrum miasta, ale łatwo dojedziemy tam pociągiem lub autobusem). Bliżej centrum jest Mobilia oraz Triangeln. Oczywiście w samym centrum też znajdziemy sporo sklepów odzieżowych.

Dajcie znać w komentarzach czy te informacje były przydatne i czy chcielibyście dowiedzieć się coś więcej!

Możesz również polubić…

Leave a Reply