Kopenhaga z dziećmi – najważniejsze atrakcje miasta i okolic

Pisanie postu o Kopenhadze, jest dla mnie prawie tak samo trudne jak o Malmö, gdzie mieszkamy. Wynika to z tego, że w Kopenhadze byliśmy z dziećmi niejednokrotnie, ale większość naszych wizyt to oprowadzanie naszych gości (rodziny, przyjaciół) po stolicy Danii. Tak więc rzadko nasze wyjazdy były nastawione typowo na atrakcje dla dzieci. Ale jednak przez lata trochę się tego nazbierało, więc chyba warto zrobić podsumowanie. Tylko nie przestraszcie się, że zdjęcia są z różnych okresów 🙂

Mała Syrenka
Zacznijmy od oczywistego punktu w Kopenhadze, czyli pomnika Małej Syrenki z bajki Hansa Christiana Andersena. Pomnik znajdziecie na wybrzeżu niedaleko stacji Österport (czyli, Port Wschodni) oraz parku Langelinieparken (tam, gdzie kwitną wiśnie na wiosnę i odbywa się Sakurafestival). Ostrzegam, że pomnik jest mały i zazwyczaj pełno przy nim turystów (głownie z Azji), chcących, tak jak i my, zrobić sobie zdjęcie z Syrenką 🙂
Jeżeli już będziecie przy Syrence, to warto zajrzeć też do sąsiadującej twierdzy Kastellet oraz koniecznie zobaczyć fontannę Gefion (na pewno spodoba się dzieciom).

Tivoli
To słynne kopenhaskie wesołe miasteczko i otaczające je ogrody. Tivoli zostało otwarte w 1843 roku i jest obecnie trzecim najstarszym działającym wesołym miasteczkiem na świecie (zaraz po Bakken – innym wesołym miasteczku pod Kopenhagą oraz wiedeńskim Praterem). Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest drewniana kolejka górska zbudowana w 1914 r (to jedna z najstarszych tego typu kolejek na świecie). Tivoli to nie tylko karuzele, ale również piękny park, w którym latem odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Można wykupić jedynie wstęp na teren parku, bez korzystania z atrakcji. Wielu Duńczyków ma karty roczne i przychodzą tam po prostu na piknik w weekendy.
Mimo, że mamy Tivoli rzut beretem z domu, byliśmy w nim tylko 2 razy (Adaś tylko raz), ale jeżeli będziecie w Kopenhadze z dziećmi, to atrakcja obowiązkowa!
Aktualne ceny biletow możecie sprawdzić na oficjalnej stronie parku.

Den Blå Planet
Niebieska Planeta, czyli fantastyczne akwarium w Kopenhadze otwarte w 2013 jest największym tego typu obiektem w północnej Europie. Największy zbiornik ma pojemność 4mln litrów i jest zamieszkiwany przez różne rodzaje rekinów, płaszczek, muren i innych ryb. Długi na 16m podwodny tunel oraz wielka szyba (16x8m), przez którą możemy oglądać zamieszkujące akwarium morskie stworzenia robią naprawdę spore wrażenie!
Den Blå Planet odwiedziliśmy tylko raz, dawno temu w 2014 roku i chyba przydałaby się kolejna wizyta. Dalej wspominamy je jako jedno z najlepszych akwariów w jakich byliśmy (a było ich kilka). Ceny biletów i godziny karmienia rekinów i piranii znajdziecie na stronie akwarium.

Muzeum dla dzieci w Muzeum Narodowym
Kopenhaga to oczywiście również spory wybór ciekawych muzeów, które na pewno zainteresują też wasze dzieci. Jednym z takich miejsc jest część Muzeum Narodowego poświęcona dzieciom, która jest równocześnie placem zabaw. Możemy tam poczuć się jak rycerz, wiking albo zajrzeć do starej szkoły. Oprócz tego na terenie całego muzeum możemy znaleźć tzw. „boredom button”, po których naciśnięciu czeka nas niespodzianka! Nigdy nie wiadomo co się wydarzy! Być może rycerze ożyją albo obrazy zaczną mówić? Warto sprawdzić! Szczegóły i ceny biletów (dzieci za darmo) znajdziecie TU.

Muzeum Historii Naturalnej oraz Ogród Botaniczny
My do Muzeum Historii Naturalnej trafiliśmy we wrześniu 2021 ze względu na tymczasową wystawę poświęconą dinozaurom oraz na wielki szkielet T-Rexa Tristiana Otto. Jedyna stałą wystawą jest wystawa kryształów, ale warto sprawdzać również wystawy tymczasowe, bo może się Wam trafić jakaś perełka! Zaraz obok muzeum znajduje się Ogród Botaniczny, a w nim Palmiarnia oraz Motylarnia. Chciałam Wam jeszcze polecić Muzeum Zoologiczne, ale niestety zostało zamknięte na stałe jesienią zeszłego roku. Ma to związek rozbudową Muzeum Historii Naturalnej. Ceny oraz informacje o tymczasowych wystawach znajdziecie TU.

Zoo w Kopenhadze
Ogród zoologiczny w Kopenhadze został otwarty w 1859 roku i jest jednym z najstarszych w Europie. Ma powierzchnię 11 hektarów i jest podzielony na strefy tematycznie wg kontynentów (kraje nordyckie, Afryka, Azja, Tasmania, Ameryka Południowa). Przez wiele lat Zoo to było jedynym na świecie, gdzie mieszkały diabły tasmańskie (poza Australią). Od kwietnia 2019 jest też domem dla 2 wielkich pand.
My odwiedziliśmy je tylko raz, dawno temu, jeszcze bez dzieci. Obecnie świadomie unikamy tego zoo, ze względu na aferę z żyrafą Marius, która w 2014 roku została uśmiercona i poćwiartowana (jako lekcja anatomii) przed publiką (w tym dziećmi). Nie będę tutaj wchodzić w szczegóły, sami możecie poszukać w Internecie. Ale myślę, że czasem warto zastanowić się dwa razy przed wizytą w zoo.

Experimentarium
Muzeum Nauki, do którego niestety nie dotarliśmy, a znalazło się na liście 100 najlepszych miejsc do odwiedzenia wg magazynu TIMES, więc chyba warto się w końcu wybrać 🙂 A szczegóły znajdziecie na ich stronie.

Park Kongens Have (Ogród Króla)
To jeden z większych parków znajdujących się w centrum miasta, na terenie którego znajduje się zamek Rosenborg (można go oczywiście zwiedzać), pomnik Andersena oraz bardzo fajny plac zabaw, na który często trafiamy 🙂

Inne miejsca warte odwiedzenia
Wiadomo, że będąc w Kopenhadze, nie będziecie się tylko przemieszczać od jednej dziecio-przyjaznej atrakcji do drugiej, ale będziecie też chcieli zobaczyć trochę miasta. A Kopenhaga jest bardzo ładnym miastem. Warto wspomnieć przed wszystkim Nyhavn, czyli tzw. Nowy Port z kolorowymi kamienicami i masą restauracji. Stamtąd odpływają też turystyczne statki, którymi możecie się przepłynąć po kanałach miasta i z tej perspektywy poznać stolicę Danii.
Koniecznie zajrzycie też pod Amalienborg, czyli zamek, gdzie mieszka rodzina królewska oraz do kościoła Frederiks Kirke, gdzie odbywają się wszystkie królewskie śluby, chrzciny itd.

Jak się poruszać po Kopenhadze?
Stolica Danii nie jest dużym miastem, więc całe centrum możemy spokojnie przemierzyć piechotą, ale warto wspomnieć kilka innych rozwiązań:
Metro – dlaczego o nim wspominam? Gdyż jest bezobsługowe, a to oznacza, że możemy sobie usiąść z samego przodu i mieć niezłą frajdę z patrzenia przez przednią szybę (część tras jest prowadzona poza tunelami, więc coś tam widać). Właśnie metrem (albo pociągiem) najlepiej dojechać na kopenhaskie lotnisko Kastrup)
Łódki, tramwaje wodne – w Kopenhadze jest sporo kanałów, więc na pewno warto rozważyć zwiedzanie miasta z perspektywy wody. Można wybrać się na rejs statkiem turystycznym, można wypożyczyć małą łódkę i pływać, gdzie się chce, albo można po prostu skorzystać z miejskich tramwajów wodnych, które działają w ramach komunikacji miejskiej.
Rowery – każdy z Was zapewne słyszał, że Kopenhagę najlepiej zwiedzać na dwóch kółkach. Osobiście nie mamy żadnego doświadczenia w tej kwestii, ale faktem jest, że rowerzystów i ścieżek rowerowych jest tam zatrzęsienie. Masę przydatnych informacji o tym, gdzie pożyczyć rowery i jakie trasy wybrać znajdziecie TU.

Informacje praktyczne
Jeżeli planujecie przemieszczać się komunikacją miejską oraz zwiedzać, to fajną opcją jest zakup Copenhagen Card. W jej cenę mamy wliczoną całą komunikację miejską oraz wstęp do bardzo wielu muzeów oraz innych atrakcji! Dodatkowo dzieci do lat 11 dostają karty za darmo (oczywiście jeżeli rodzic taka kartę kupi).

ATRAKCJE W OKOLICACH KOPENHAGI

Bakken
Kolejne wesołe miasteczko warte wspomnienia. Otwarte w 1583 roku jest najstarszym działającym wesołym miasteczkiem na świecie. Znajduje się niedaleko Lyngby, ok 10 km na północ od Kopenhagi. Zaletą Bakken jest to, że wstęp na teren parku jest darmowy. Tzn. oczywiście płacimy na atrakcje, ale jeżeli rodzice nie chcą jeździć na karuzelach, to nie musza nic płacić 🙂 Informacja o cenach TU Wg nas jest zdecydowanie słabsze niż Tivoli, nie mówiąc już o Legolandzie czy innych nowoczesnych wesołych miasteczkach, ale spędziliśmy w nim fajny dzień 🙂

Zamek Fredriksborg w Hillerød
Piękny, renesansowy zamek oraz park położony ok 40 km na północ od Kopenhagi. W Zamku znajduje się Muzeum Historii Danii, jest też część dla dzieci, gdzie można przymierzyć starodawne stroje! Nasze wspomnienia z zamku znajdziecie TU, a informacje o wystawach i biletach TU.

Trolle Thomasa Dambo
Thomas Dambo to duński artysta, który jakiś czas temu stworzył projekt pod nazwa „Wielka historia małych ludzi i gigantycznych trolli”, na który obecnie składa się 12 drewnianych Trolli umieszczonych w różnych miejscach dookoła Kopenhagi (i nie tylko, bo jednego znaleźliśmy w Miami!). O tym jak my szukaliśmy Trolli możecie poczytać TU

Jeżeli zdecydowalibyście się na dalsze wycieczki na południe od miasta, to warto odwiedzić Stevns Klint oraz Kopalnie wapnia w Faxe, bądź zamek i park linowy w Gavnø.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 29 grudnia, 2023

    […] niż we wszystkich poprzednich latach razem wziętych! Najpopularniejszym postem okazał się zbiór atrakcji w Kopenhadze, a zaraz na drugim miejscu post o Miami. Nasze polecajki z Wiednia, wysp Kanaryjskich, Rodos oraz […]

  2. 6 kwietnia, 2024

    […] też, że największą zaletą Malmö jest bliskość Kopenhagi (o której pisałam już wcześniej TU). A czy tak jest faktycznie? Czy Malmö to tylko miasto pełne „niebezpiecznych” […]

Leave a Reply